idealne-stylizacje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

kiedy najlepiej ćwiczyć
Dieta

Kiedy najlepiej ćwiczyć – ważne wskazówki

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem naszego życia. Jest niezwykle ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto więc wygospodarować trochę czasu kilka razy w tygodniu na trening, siłownię, basen, spacer, rower czy bieganie. Regularne uprawianie sportu ma zbawienny wpływ na wiele narządów, na jakość snu oraz na redukcję stresu, który każdego dnia nas przytłacza. Rozważając podjęcie sportowej aktywności, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami dotyczącymi tego, kiedy najlepiej ćwiczyć, jak często oraz kiedy kategorycznie tego nie robić.

Kiedy najlepiej ćwiczyć?

Rozpoczynając swoją przygodę ze sportem, często zastanawiamy się, o jakiej porze dnia ćwiczyć najlepiej i czy faktycznie pora dnia ma znaczenie. Okazuje się, że nie ma ściśle określonych i rekomendowanych pór dnia, kiedy trening jest najbardziej efektywny. Często jest to kwestia preferencji: są osoby, które mają więcej energii rano, są też tacy, którzy są w stanie uprawiać sport dopiero wieczorem. Ćwiczyć więc można w zasadzie o każdej porze dnia, ale należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Kluczowe jest, aby nie trenować zaraz po obfitym posiłku, kiedy nasz żołądek jest pełny, a organizm potrzebuje energii, aby proces trawienia przebiegł bez zakłóceń. Jeśli odczuwamy głód przed treningiem (co bezpośrednio przełoży się na naszą siłę i wydolność), warto zjeść lekką zdrową przekąskę, która doda energii, ale nie obciąży żołądka. Dobrym pomysłem będzie lekka owsianka, batonik białkowy bez dodatku cukru czy musli z jogurtem.
Jeśli jesteśmy miłośnikami wieczornych treningów pamiętajmy tylko o tym, aby nie ćwiczyć na co najmniej dwie godziny przed snem. To bardzo ważne, gdyż w trakcie aktywności fizycznej wydziela się w większych ilościach kortyzol, który jest hormonem stresu i który może blokować nasz sen i powodować nadmierne pobudzenie aż do późnych godzin nocnych. Długotrwałe treningi późną wieczorową porą mogą być niebezpieczne dla organizmu, ponieważ może dojść do wyczerpania nadnerczy z powodu nadmiernego i systematycznego wyrzutu kortyzolu.

Częstotliwość ćwiczeń

Sport jest ważny i potrzebny, ale w nadmiarze może mieć również negatywne dla zdrowia konsekwencje. Nie powinno się ćwiczyć codziennie, regeneracja mięśni jest tak samo potrzebna, jak ich trenowanie czy rzeźbienie. Jeden dzień w tygodniu odpoczynku to absolutne minimum, choć wielu trenerów personalnych sugeruje, aby ćwiczyć co drugi dzień. W ten sposób mamy kontrolę na wydzielaniem hormonu stresu, czyli kortyzolu oraz zapewniamy mięśniom i stawom należny im odpoczynek.